[wpml_language_selector_widget]

נטילת ויטמינים לאחר ניתוח מיני מעקף – מידע החשוב מאוד לבריאות מנותחי קיצור קיבה

המסע למשקל תקין, אורח חיים בריא המשתקף גם במראה החיצוני והיכולת לבצע כל פעילות בחיי היומיום תמיד היה מאתגר עבור הסובלים מעודף משקל קיצוני. ניתוחים בריאטריים מהווים אמצעי יעיל להשגת המטרה הזו,  אך כל מומחה בתחום יעיד שמדובר רק בשלב אחד בשרשרת פעולות הנדרשות על מנת להצליח לשנות לא רק את המראה החיצוני, אלא בעיקר את אורח החיים, ההרגלים הלקויים ואת התחושה של הביטחון העצמי ולהעניק לעצמנו את הבסיס האיתן הדרוש לשם הצלחת התהליך לאורך זמן. גורם חשוב בתהליך הזה הוא נטילת ויטמינים ומינרלים לאחר ניתוח מיני מעקף. אך לפני שנגיע לכך, חשוב לתאר את התהליך המקדים ואת הייחודיות של ניתוח ספציפי זה.

הפתרונות המקובלים בעולם הבריאטריה

עולם הניתוחים הבריאטריים מאופיין ביציבות רבה מאוד. במהלך עשרות השנים האחרונות ההליכים הכירורגיים בתחום זה נעשים בצורה דומה פחות או יותר. בשנים האחרונות ניתוח מעקף החל להיות מועדף על הרופאים והמטופלים על פני ניתוח השרוול, זאת בשל היעילות הגבוהה שלו, בשמירה על המשקל לאורך זמן כתוצאה משילוב תת ספיגה שנוצרת על ידי מעקף כפול של המעי, הסיבוכים פחות משמעותיים ובאופן כללי – הסבירות הגבוהה יותר לשמור על אורח חיים בריא לאחר הניתוח, יציבות המשקל ואיזון של הליך חילוף החומרים.

ניתוח מיני מעקף שפותח ע"י דר' ראטלג' האמריקאי לפני כ 10 שנים מציג גישה חדשה יחסית בתחום הבריאטריה ובמקרים מסוימים מדובר בפתרון אופטימלי שעליו ימליצו הרופאים לאחר בחינה מקיפה של מצב המטופל.

ניתוח מיני מעקף
ניתוח מיני מעקף

היתרונות של ניתוח מיני מעקף

כדי לשפר את יעילות הפתרון הבריאטרי הקלאסי, נולד ניתוח מעקף בהשקה אחת או כפי שהוא מכונה מיני מעקף.  מדובר למעשה במעקף קיבה שנעשה באמצעות השקה אחת ולא שתיים כפי שהיה מקובל. במהלך הניתוח יוצרים פאוץ’ קטן בקיבה שמאופיין בצורה ארוכה וצרה, שאליו מושקת לולאה של המעי הדק עם מעקף של כשני מטרים בממוצע(כל רופא והשיטה שלו) מדובר בחלק של המעי הדק שאינו נחשף למזון הנצרך בעוד שבמעקף הקלאסי עוקפים כחצי מטר של המעי הדק הפרוקסימלי, ועוד מטר וחצי חשופים למזון – אך הספיגה בהם מינימלית, מכיוון שאין בהם מגע בין המזון לבין מיצי העיכול.

כתוצאה מכך ביצוע מיני מעקף (בהשקה אחת בלבדנותן תוצאה בטיחותית יותר,  אך גם יוצר תת ספיגה משמעותית יותר.  תופעות שעלולות להופיע אצל חלק מהמטופלים הן יציאות בתדירות גבוהה ותת ספיגה של ויטמינים ומינרלים. במעקף רגיל תופעות אלה עלולות להופיע אך הן פחות תדירות ולמעקף יש קשיים אחרים. לכן ניתוחים בריאטריים המערבים מעקף או מיני מעקף הינם תחום רגיש שדורש התאמה בהתייחסות אישית לכל מטופל ומטופל על ידי רופא מנתח בריאטרי במטרה לתת מענה אופטימלי.

תת ספיגה לאחר ניתוח מיני מעקף

ניתוח מעקף מיני (בהשקה אחת) לעתים פחות מתאים לאנשים הנוטלים תרופות כרוניות, משום שאחת התופעות הנפוצות בעת ביצוע ניתוח מיני מעקף – היא הירידה בספיגת תרופות, ויטמינים ומינרלים – בין השאר של הברזל, המהווה רכיב חשוב ביותר לבריאותו של כל אדם.

לכן ניתוח מיני מעקף פחות מתאים למטופלים הזקוקים לתרופות רבות באופן כרוני, אלא אם יש תחזית שהניתוח יוביל להפסקת נטילתן (לדוגמא סוכרת היא מחלה שלעתים קרובות נעלמת לאחר הניתוח)  משום שתת הספיגה שתתרחש באופן בלתי נמנע לאחר הניתוח תפחית מיעילות התרופות ויש לבצע התאמת מינונים ומעקבים עם הרופא המטפל על מנת להגיע ליעד ולאיזון.

קשיי ספיגה מהווים בעיה מוכרת בקרב מנותחי קיצור קיבה, לכן נדרש פתרון ארוך טווח לחסך זה והוא בדרך כלל מערב נטילת תוספים ויטמינים ומינרלים לאחר ניתוח מיני מעקף המותאמים למאפיינים הייחודיים של מטופלים אלה. מיותר לציין שאלו צריכים להיות ויטמינים באיכות גבוהה, בריכוזים ומינונים המותאמים ספציפית לצרכים ולקשיים של מטופלים שעברו ניתוח מיני מעקף וכמובן שיתפרקו וייספגו בצורה איכותית במערכת המנותחת.

העקרונות החשובים של נטילת ויטמינים לאחר ניתוח מיני מעקף

חשוב להפריד בין התרופות לוויטמינים. אם נוטלים כדורים נגד חומציות בקיבה מכל סוג – זהו כדור במרשם רופא =  תרופה.

למשל: נקסיו, לנטון, לוסק, אומפרדקס ודומיהם…

יש ליטול אותו על הבוקר על קיבה ריקה. לאחר שעה צריך לאכול משהו.

הכדור להפחתת חומציות למעשה יוצר ציפוי מגן על הקיבה ומפחית את היכולת של הקיבה לספוג ביעילות את רכיבי המזון או התוספים האחרים .למעשה פוגע בספיגה.

לכן כל כדור נוסף שניקח איתו יחד לא ייספג היטב. לפני נטילת תוסף מזון מומלץ לחכות שעתייםשלוש ורק אז לאכול משהו על מנת להפעיל את מיצי הקיבה  – ואז אפשר לבלוע תוספים בצורה שתאפשר ספיגה יעילה.

מומלץ ליטול תוספי מזון רק כשכבר נכנס אוכל בקיבה, מכיוון שהקיבה קטנה ופועלת ביעילות גבוהה ומעלה מיצי קיבה מהר מאוד.

מיצי הקיבה משמשים לפירוק המזון והעברתו למעיים להמשך ספיגה. מיצי קיבה הם למעשה החומצות המשמשות לפירוק המזון.

אם נכניס לחומצה שבקיבה את תוספי המזון לבדם הקיבה לא תהיה מרופדת במזון ותטפל ישירות בכדור.

החומציות הרבה שיש בה עלולה לעתים לגרום לתסיסה, לצרבת ותחושת אי נעימות, לכן תוספי מזון מומלץ לקחת אחרי האוכל.

מתי אחרי הניתוח לקחת מולטיויטמין?

ההמלצה הגורפת היא לנוח אחרי הניתוח ולהקדיש את הזמן ללמידה של מערכת העיכול שלכם מחדש, לתת למערכת זמן החלמה כשבוע אחרי הניתוח, לוודא שמערכת העיכול שלכם מתפקדת היטב, שמצליחים לשתות נוזלים ולאכול מזונות רכים באופן סדיר ואין כאבים חריגים.

שבוע לאחר הניתוח מומלץ להתחיל לקחת מולטיויטמין למנותחי קיצור  קיבה  בבוקר או צהריים. המולטי ויטמין של בריאמקס מכיל 23 סוגי ויטמינים ומינרלים בריכוזים ייחודיים וביניהם הרבה ויטמינים ממשפחת  בי B  המעניקים אנרגיה ונותנים כוח למשך היום אז עדיף לקחת בצורה יעילה בבוקר או בצהריים.

אתם מוזמנים לקרוא כתבות וטיפים נוספים למנותחי קיצור קיבה…. למה לצפות בחודשים הראשונים, תופעות נפוצות, תזונה, גוף ונפש, המלצות אישיות

אתם מוזמנים לקרוא כתבות וטיפים נוספים למנותחי קיצור קיבה…. למה לצפות בחודשים הראשונים, תופעות נפוצות, תזונה, גוף ונפש, המלצות אישיות.

כל המידע המובא באתר זה הינו בגדר המלצה בלבד ואינו מהווה המלצה רפואית או תחליף להתייעצות עם רופא.
מומלץ להתייעץ עם רופא בכל מקרה פרטי.

 

 

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

פוסטים נוספים מקטגוריה זו שיעניינו אותך

ויטמין B7/H (ביוטין)

שייך לקבוצת ויטמיני B , נקרא גם ויטמין B8 ויטמין B7 וויטמין H
ביוטין – ויטמין B7 נחוץ לגופנו למגוון תהליכים חשובים המתקיימים בו כגון חילוף חומרים של חומצות שומן, חומצות אמינו ופחמימות. גוף האדם מסוגל לייצר ביוטין באמצעות חיידקים במעיים, שם הוא גם נספג אך במקרים של פגיעה במערכת העיכול ייווצר חוסר.

קראו עוד »

Pin It on Pinterest

Share This

כל המידע שלנו...
בשבילכם!

נשמח לצרף אתכם למשפחת בריאמקס.

הירשמו כאן כדי לקבל עדכונים והטבות, קופונים למוצרים חדשים, מבצעים מיוחדים, פרסומים חדשים בגלריית המומחים ובמרכז המידע ועוד ועוד…

דילוג לתוכן