[wpml_language_selector_widget]

שבוע ראשון בבית לאחר ניתוח קיצור קיבה – מה עושים? מה אוכלים? תוספים?

 "אז מה קורה כשחוזרים הביתה אחרי הניתוח?"

השאלות שאני נשאלת בתדירות גבוהה הן  – השתחררתי מבית החולים, לא זוכר/ת מה אמרו, מה לוקחים איך מתנהלים מה אוכלים, מה עושים עם כל הכדורים האלה? אני מבולבל/ת. אז בואו נעשה סדר.
שבוע ראשון בבית:
קודם כל עברתם ניתוח, הגוף בסטרס, צריך לתת לו להתאושש רגע, להתרגל לחיבור החדש במערכת העיכול. שבו תנוחו, תעכלו רגשית מה שעברתם, תתמקדו במחשבות חיוביות על העתיד היפה והבריא שיצרתם לעצמכם. כואב? קחו נגד כאבים, לא לסבול!. לא להיכנס ללחץ ולא לייצר מטלות בבית, תדאגו שיהיה מי שיטפל בבית ובילדים ואפשרו לעצמכם את זמן המנוחה החיוני הזה.
ומה אוכלים בשבוע של הנוזלי?
מה שאני ממליצה ללקוחות שאני מלווה אישית בתהליך = שיהיה בבית סיר גדול של מרק – הרבה חלקי עוף כנפיים, גרונות, צרור ענק של ירוקים – פטרוזיליה, תרמילי הל שלם שבריא מאוד לריפוי מערכת העיכול, כורכום שמטפל בדלקות, מלח מאוד חשוב. מבשלים על אש נמוכה כמה שעות עד שהכל מתפרק לתוך הנוזל ומסננים, אפשר לדלל עוד במים – מה שקיבלתם הוא מרק בריאות צח שמכיל את כל הטוב שבעוף ובירק והתבלינים אבל בנוזל צח. מאכלי חלב נוזליים בשבוע הראשון – אין מנוס כי חייבים לאכול משהו, אבל יש בינינו כאלה שמאכלי חלב מעלים להם חומציות בקיבה, אז תמיד טוב שיש מרק בריאות שנותן מענה לארוחה לא חלבית. ג'לי אפשר אבל לאט כי יש לו נפח מסויים בקיבה, מחית פירות בפאוצ'ים או גרבר של ילדים, או רסק תפוחים עדיף ללא סוכר כי לרובנו חוש הטעם אחרי הניתוח מתחדד והמתוק הופך למתוק מדי ולעתים גם מייצר לנו דאמפינג. אפשר לייצר לעצמנו מעדני חלבון בלי כל הסוכר והתוספים המלאכותיים שמוסיפים במעדנים שבסופר = יוגורט או אשל או גיל עם 3% שומן לפחות + מעט מחית פרי + מעט אבקת חלבון בטעם שאת אוהבים. ככה אתם שולטים על כמות הסוכר, כמות החלבון והטעמים ובעיקר על הכמות הכללית כי בשבוע הזה במילא כל ארוחה היא כמה כפיות ונסגר התיאבון. את אותו הרכב אפשר להקפיא ולייצר לעצמנו גלידה נחמדה וקלילה שהיא גם ארוחה בפני עצמה. אני ממליצה שלא לחזור מהר למתוק, חוש הטעם שלנו מתעורר אחרי הניתוח ורגיש למתיקות אז תמנפו את זה וככה התהליך יותר יעיל והגוף מתקן הרגלים שליליים שצברנו עם השנים.
מה שותים? 
אפשר לשתות מים מינרלים, תופתעו לגלות בהם מתיקות שלא חשנו בה קודם. אפשר להוסיף מעט לימון סחוט, או אם חייבים אז טיפה של תרכיז ויטמינצ'יק – אבל באמת טיפה כי הטעם יורגש מייד. אפשר לשתות חליטות תה צמחים או פירות קרות אפילו עם קרח גרוס. משקאות פושרים מרגיעים את הקיבה ועוזרים לפני האוכל להרגיע את מערכת העיכול ולהכין אותה לאוכל.
ולגבי התוספים:
נקסיום או כל נוגד חומצה אחר שנתנו לכם הוא לא תוסף! הוא תרופת מרשם! רק הרופא מחליט לכמה זמן ובאיזה מינון לתת לכם את התרופה הזו. מה תפקידו של נוגד החומצה? נוגד חומצה תפקידו בדיוק זה, לטפל בחומצה שהקיבה מפרישה באופן טבעי בכדי לטפל באוכל שנכנס ולפרק אותו פירוק ראשוני לפני שהוא עובר למעיים להמשך פירוק וספיגה. בקיבה הרגילה יש כמות חומצות מסויימת ויש גם אוכל שמסתובב ומתעכל כמעט כל הזמן. כך שהחומציות לרוב מאוזנת. בקיבה המנותחת הקטנה שלנו החומציות ממשיכה להיווצר אבל לרוב אין מזון לעיכול כי הוא עובר מהר בשוער או שאנחנו אחרי שנת לילה = הרבה שעות ללא מזון וחומציות שמופרשת לקיבה הקטנה עלולה לייצר לנו כיבים וצרבות. אז הנקסיום מאזן את החומציות בקיבה ולכן חשוב לקחת אותו מייד כשמתעוררים על קיבה ריקה. חשוב להבין שהנקסיום יוצר מעטה של מיסוך על דפנות הקיבה ומנטרל חלק ניכר מהחומציות, תופעת לוואי של הפעולה הזו היא שהקיבה לא מסוגלת לפרק ולספוג כל תוסף שתבלעו לאחר הנקסיום. לכן חשוב לחכות לפחות שעתיים אחרי בליעת נקסיום ולפני בליעת כל תוסף אחר. כל תוסף שתיקחו חשוב שיהיה אוכל בקיבה. לא בולעים תוספים שמצריכים מהקיבה פעולה של פירוק עם חומצה על קיבה ריקה! תמיד לאכול משהו אפילו קטן ואז לקחת תוספים.
תוספים =
מולטיויטמין = מה שנותנות הדיאטניות בשחרור זה בדרך כלל צנטרום ג'וניור X 4 (ארבע) פעמים ביום, ויטמין בי 12 כדור אחד מתחת ללשון כל יום, טיפות ויטמין די – כ 8 טיפות (משתנה מרופא לרופא תבדקו מה נתנו לכם), סידן = קלצ'יצו בלעיסה או של מכבי בלעיסה או קלמדין בנוזל או טבליות שמתמוססות במים. וברזל בנוסף. חשוב להסביר שבשנה הראשונה כשתת הספיגה פעיל מאוד אז אין אפשרות לקחת כדור בבליעה ולצפות שהוא יתפרק וייספג בקיבה המנותחת ובמעקף שלנו. אז חבל על המאמץ ותתרגלו בשנה הראשונה לרעיון של תוספים בלעיסה, מציצה, נוזל.

כל זה עם חריג אחד שהוא הבריאמקס מולטיויטמין מתוגבר 1 ביום שפותח עבור מנותחי קיצור קיבה,

בריאמקס הוא פיתוח ייחודי של כדור קטן, רך מאוד, קל לבליעה ומתפרק מהר מאוד בקיבה לשיפור הספיגה.

בריאמקס הוא הכדור היחיד שאפשר לקחת בבליעה כבר שבוע אחרי הניתוח ומאפשר ספיגה יעילה בקיבה,

הוא בנוי בפיתוח מיוחד ללא חומרים מוספים ומתפרק מהר מאוד בבליעה = אפשר לקחת אותו כבר שבוע לאחר הניתוח

והוא מחליף את הג'וניור בלעיסה (4), את ויטמין בי12, את ויטמין די, ומכיל 23 ויטמינים ומינרלים בפורמולה ייחודית החיוניים למנותחי קיצור קיבה – כל זה בכדור 1 ביום.

לבריאמקס יש להוסיף רק ברזל במידת הצורך ולפי החוסרים שמשתקפים בבדיקות הדם (רופא אמור להסתכל ולהנחות אתכם אם יש צורך לקחת) וסידן בנוסף.
למה לוקחים ברזל וסידן בנוסף ובנפרד? = ידוע ששני המינרלים הללו סידן וברזל מתנגשים זה עם זה ומפריעים לספיגה יעילה, לכן לוקחים אותם כל אחד בנפרד בשעות אחרות של היום. זה חשוב במיוחד לנשים שמגיעות מהר מאוד למצבים של אנמיה מכיוון שהתת ספיגה בשילוב עם מחזור חודשי ותזונה דלה בברזל מביאים את הגוף לאיבוד משאבי ברזל, דבר שבא לידי ביטוי בעייפות חריגה, נשירת שיער, כאבי ראש וסחרחורות.
מקווה שעזרתי ולו במעט, אתם מוזמנים לשלוח הערות, שאלות וטיפים שיסייעו למנותחים שבדרך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים מקטגוריה זו שיעניינו אותך

ויטמין A

ויטמין A נחשב "ויטמין נגד זיהומים" זמן רב לפני שוויטמין C גזל ממנו את המעמד הזה. על אף יכולתו הניכרת של ויטמין C בתחום נטרול הזיהומים, ויטמין A אינו נופל ממנו בתחום זה. הוא תומך במערכת החיסונית באין ספור דרכים.

קראו עוד »

מגנזיום

מינרל המסייע בכ-300 תהליכים אנזימתיים שונים בגוף כולל ייצור חלבונים, תפקוד העצבים והשרירים. בנוסף משתתף בתהליך הפקת אנרגיה, שימור מבנה העצם וייצור DNA. ישנם המוסיפים מגנזיום לתכשירים במריחה על מנת לזרז ריפוי פצעים או לטפל בתהליך דלקתי.

קראו עוד »

Pin It on Pinterest

Share This

כל המידע שלנו...
בשבילכם!

נשמח לצרף אתכם למשפחת בריאמקס.

הירשמו כאן כדי לקבל עדכונים והטבות, קופונים למוצרים חדשים, מבצעים מיוחדים, פרסומים חדשים בגלריית המומחים ובמרכז המידע ועוד ועוד…

דילוג לתוכן