[wpml_language_selector_widget]

ויטמין C הוא אחד מנוגדי החמצון העוצמתיים ביותר ומסייע לגוף להילחם בנזק שגורמים הרדיקלים החופשיים שבמצב של עודף מהם נוצר סטרס חמצוני הפוגע בלב ובכלי הדם ומגביר את הסיכון ליתר לחץ דם, לסוכרת ולמחלות דלקתיות כרוניות.  לוויטמין C יש גם פעילות אנטי היסטמינית מובהקת, מחקרים קליניים בבני אדם הראו שמינונים של 1,000 – 3,000 מיליגרם ביום יכולים להפחית את החומרה של שפעת והצטננויות ולקצר את משך המחלה במבוגרים ובילדים. ויטמין C גם מסייע בפתרון בעיות עור כגון אקנה ופריחה ובהמרצת ייצור הקולגן בעור. 

ויטמין C אינו מיוצר בגוף ויש לצרוך אותו באמצעים חיצוניים – הוא ויטמין המסיס במים ועודפים ממנו מופרשים בשתן.

אחד מן התפקידים החשובים של ויטמין C הוא הגברת ספיגת המינרלים מן המזון אל הגוף לצורך ספיגה מיטבית של מזון המכיל סידן למשל כדאי לצרף אליו פרי או ירק המכיל ויטמין C. ירקות העשירים בוויטמין C ומגדילים את ספיגת הברזל: פלפל אדום, עגבנייה, כרוב, ברוקולי, פרי הקיווי.

שימו לב שרק ירקות ופירות טריים מכילים את הוויטמין בצורה פעילה, בישול וסחיטה למיץ אינם משמרים את הוויטמין. 

ויטמין C  מומלץ ליטול עם האוכל, הוא נצרך בעיקר בשילוב עם ברזל, חומצה פולית וויטמין E הוא ידוע כמזרז את ספיגתם בגוף בצורה מיטבית.

יתרונות ותפקידים

  1. ויטמין C מחזק את המערכת החיסונית ותפקוד כלי הדם.
  2. כנוגד חמצון עושים בו שימוש במזון המסחרי לשמירת טעם המזון, צבעו וערכו התזונתי.
  3. ויטמין C משפר את ספיגת הברזל במעי מהמזון.
  4. מזרז את תהליך ההחלמה של פצעים.
  5. חיוני לבריאות העצמות והרקמות, שיניים וכלי דם.
  6. מדכא רעילות ומנייד מתכות כבדות, כגון: נחושת, עופרת וכספית למערכת השתן על מנת שתוכלנה להיות מופרשות החוצה.

סימנים המעידים על חוסר

דימום, דלקות חניכיים ושיניים רופפות, עייפות, ירידה בתפקוד המערכת החיסונית, תת-סוכר בדם, מחלות דם ועור, דימום מהאף ונטייה להיפצע בקלות. חוסר חמור גורם לצפדינה (תסמין: דימום מהחניכיים).

מקורות תזונתיים: פירות הדר, תות שדה, פלפלים ירוקים, עגבניות, אפונה, שעועית,  נבטוטים, ברוקולי, קיווי, צמחי תבלין כגון פטרוזיליה , מנגו, גויאבה.
באחסון הולכת לאיבוד כמות משמעותית מהוויטמין. כמו-כן, ויטמין C אינו מצוי בפירות יבשים.

הערות מיוחדות

  1. כמויות גדולות של ויטמין C אינן רעילות, מכיוון שהגוף מפריש החוצה כל עודף. כמויות ענק עלולות לגרום לעיתים לשלשול, והיות שוויטמין זה הינו גם משתן טבעי, יהיה על שלפוחית השתן לעבוד שעות נוספות (עלול לגרום גם לדלקות בדרכי השתן).
  2. ויטמין C נהרס בנוכחות חמצן, אור ישיר, חום ומים. מכיוון שוויטמין C נהרס ע"י חמצן, הכנת כוס מיץ תפוזים טבעי והשארתו על השולחן למשך שעה תגרום להתאדות הוויטמין מהמשקה.
  3. נטילת תרופות כגון אספירין, כדורי הרגעה ואנטי היסטמינים (המשמשים לטיפול ברגישות אלרגית), ואף עישון סיגריות ומצבי לחץ – הורסים את הוויטמין.
  4. מחקרים מסוימים מראים שוויטמין C מוריד את רמת הכולסטרול בגוף, וכן עשוי לצמצם סכנה של מחלות לב וסרטן.

BariMax בריאמקס מולטיויטמין מכיל 60 מ"ג של ויטמין C = 100% מהצריכה היומית המומלצת בטבליה אחת קטנה, קלה לבליעה ועם ספיגה יעילה.

אנו מבקשים להדגיש כי המידע המובא כאן הינו בגדר מידע כללי בלבד שנאסף מפרסומים שונים (בהם מסמך הדיאטניות, ניירות עמדה של מנתחים בריאטריים, פרסומים מדעיים ופופולאריים מהעולם ומאמרים שהתפרסמו באתרי מידע שונים) אין לראות במידע המובא לכם כאן המלצה רפואית מכל סוג, מידע זה לא מהווה בשום דרך ואופן המלצה רפואית אישית מכל סוג, בכל מקרה אישי, מיוחד, ובכל מקרה של ספק מומלץ להתייעץ עם הרופא/ה המנתח/ת ו/או דיאטן/נית בריאטרי/ת ו/או רוקח/ת קליני/ת לפי הצורך.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

פוסטים נוספים מקטגוריה זו שיעניינו אותך

ויטמין E

נוגד חמצון עוצמתי המגן על קרומי התאים ומצמצם את הסיכון למחלות לב, ויטמין E מעורב בתפקוד מערכת החיסון וכן נוגד חמצון חזק המגן על התאים מנזק חמצוני. ויטמין זה מסיס בשומן, מוכר כוויטמין החיוני לעור בריא, מזרז החלמה של תאי עור פגועים. ויטמין E מאט את תהליך ההזדקנות. מספק לגוף חמצן. מגן על הריאות מפני זיהום.

קראו עוד »

השתחררתי מבית החולים כולי בבלבול – תסבירי לי איך לוקחים ויטמינים ומינרלים, מתי מתחילים, מה אני עושה עם כל מה שנתנו לי לקחת אחרי הניתוח? מה זה תרופה? מה זה תוסף? מה זה ויטמינים?

אני אחרי ניתוח קיצור קיבה, מיני מעקף, מעקף, שרוול – השתחררתי מבית החולים כולי בבלבול – תסבירי לי איך לוקחים ויטמינים ומינרלים, מתי מתחילים, מה אני עושה עם כל מה שנתנו לי לקחת אחרי הניתוח? מה זה תרופה? מה זה תוסף? מה זה ויטמינים?
אלו השאלות הכי נפוצות שאני שומעת מכם כשאתם פונים ופונות אלי אחרי הניתוח.

קראו עוד »

Pin It on Pinterest

Share This

כל המידע שלנו...
בשבילכם!

נשמח לצרף אתכם למשפחת בריאמקס.

הירשמו כאן כדי לקבל עדכונים והטבות, קופונים למוצרים חדשים, מבצעים מיוחדים, פרסומים חדשים בגלריית המומחים ובמרכז המידע ועוד ועוד…

דילוג לתוכן