ענת שניאורסון

שלום לך, שמי ענת שניאורסון, בת 52, מנכ"לית של חברת BariMax

חברת BariMax נולדה בכדי לייצר ולהנגיש מוצרים הנחוצים לצרכים הייחודיים לקהילת מקוצרי הקיבה. לעזור לחברי הקהילה הבריאטרית לחיות חיים טובים מלאי סיפוק ובריאות, עם יעוץ מקצועי ומתוך הבנה אמיתית מבפנים של התהליך. 

ירידות עליות ירידות ועליות, כל דיאטה שאפשר היה לעבור בחיים אני עברתי, כל חידוש של דיאטה שיצא לשוק – ניסיתי, כמאמנת מוסמכת (קואצ'רית) אימנתי וליוויתי למעלה מ 200 איש בדיאטה בהצלחה.

בשיא שלי הגעתי למשקל של 120 ק"ג, כמו כולנו עברתי על בשרי את כל סוגי הדיאטות האפשריות, ירדתי ועליתי עשרות קילוגרמים, החזקתי מלתחה במידות מ 50 ועד 38… 

לרדת במשקל זה נחמד אבל התוצאה הסופית הייתה שוב עליה במשקל ושוב תסכול ודיכאון וסבל ופגיעה בדימוי העצמי, בחיי המשפחה, בקריירה…

החלטתי להפסיק לסבול, מצאתי את הפתרון הטוב ביותר עבורי, התנסיתי על הבשר בכל מה שיכול לקרות בצורה הגרועה ביותר, מכאן אני רק יכולה לנצל את הניסיון הזה ולעזור לאנשים שרוצים לעבור את התהליך בצורה הקלה והבריאה ביותר.

שאלות שהופנו אל ענת שניאורסון

נולדתי במשקל של 4 קילו, מאותו רגע אמא שלי מספרת שהפסקתי לאכול, הייתי מקל עם שיער ופה מלא באוכל שנזרק, אז מה אמא פולנייה עיראקית עושה? רודפת אחרי הילד עם אוכל, במקרה שלי עם סוכריות גומי…

עד גיל 12 הייתי רזה, עם השינויים ההורמונליים והמשפחתיים זה עבר. 

כולנו מחפשים את רגע השינוי – השבר שגרם לנו להתחיל לעלות במשקל להפוך מבעלי משקל נורמלי, רזה, סביר אפילו לשמנמנים, שמנמודים, שמנים, בטטות ותעצרו איפה שאתם מרגישים שנכון לכם.

אז אצלי זה התחיל עם המריבות בבית בין ההורים, בגיל 16 משקל של 55 קילו, נמשך באסון בריאותי של האח הקטן בגיל 17 עם 65 קילו, תמיד נראיתי טוב אז זה המשיך בהטרדות מיניות שחוויתי והתעצם כשמצאתי את עצמי בגיל 18 בצבא ללא מסגרת משפחתית וללא תמיכה של ההורים, עצמאית לחלוטין בעולם מגיל 20. עם 85 קילו והמשיך והידרדר עד שהגעתי ל 120 קילו לאחר לידות.

במשך הזמן נאלצתי להתמודד עם קשיים רבים והתמודדות עם קשיי פרנסה, רכישת השכלה והתמודדות על תפקידים וקריירה, יצירה ושימור של מערכות יחסים ועוד.

לשמחתי הצלחתי והרמתי את עצמי ממקומות קשים ובעייתיים, הצלחתי לקיים את עצמי בכבוד, הצלחתי לייצר מערכת יחסים יציבה שנמשכת כבר יותר מ 30  שנה, להגיע לקריירה מצליחה בתחומים שונים ומעניינים, וכל זאת תוך שאני נאבקת במשקל – כמו שכולנו מכירים – עלייה וירידה ועלייה וירידה.

המחיר היה עיכוב בכל התחומים, מי שנראה טוב קיבל יחס שונה, ככל שנגיד לעצמנו שאנחנו חזקים, טובים ומצליחנים עם המשקל, היום אני מבינה עד כמה אני קופחתי בגלל המשקל לעומת אנשים אחרים בסביבה העסקית. ככל שאנחנו נראים טוב יותר ומקרינים יותר בטחון עצמי כך הסביבה מגיבה אלינו בצורה חיובית ונענית יותר. אנחנו השמנים עובדים תמיד קשה יותר כדי להגיע לאותה תוצאה שאנשים שנראים "נורמטיביים" מגיעים אליה בקלות רבה יותר.

מתוך אותה תובנה החלטתי לחיות אחרת ולעזור לכל מי שמתמודד עם המשקל, לעשות תהליך של ירודה במשקל עם תמיכה רגשית ופיזית "נכונה" שמתאימה לנו בלי ביקורת ובלי יועצים שלא חוו את החוויות שלנו ומטפלים בנו בשיטת "ניסויים בבעלי חיים".

 

לפני כ 17 שנה עברתי ניתוח טבעת מתכווננת בביה"ח מאיר, מהניתוחים הראשונים שבוצעו בארץ, עם טבעת מתכווננת קטנה מאוד ולא גמישה. בהתחלה ירדתי יפה במשקל ואז הפנו אותי לדיאטנית…. הכל התהפך, היא יעצה לי לשנות תזונה לאכול כמויות שלא הייתי מסוגלת להן, כמובן שהיו הקאות, סחרחורות והרבה בעיות הורמונליות – זו היתה נקודת השבר הראשונה שלימדה אותי לא לסמוך על אנשי מקצוע שלא עברו את התהליך בעצמם.  מאותה נקודה הניתוח פשוט לא עבד, לא ירדתי עוד במשקל ולפני כ 8 שנים חוויתי טראומה בריאותית נוספת.

הטבעת הסתובבה בקיבה, גרמה נמק קשה, תחושה של לחץ בחזה כמו התקף לב מתמשך, אושפזתי ודר' אבינוח הוציא לי את הטבעת ושלח אותי להתאוששות.

כעבור שנה כמובן עם משקל עודף התחלתי שוב בדיקות לניתוח, ואז מצאו אצלי גידול ברחם. גם את זה עברתי בשלום והמשכתי להשמין בכיף.

לפני 4 שנים שוב התחלתי בדיקות לניתוח, מצאו אבנים בכיס מרה, התעלמתי ואז עברתי גיהנום של כאבים, חום ואושפזתי עם אבן בדרכי המרה. המצב התפתח לכדי דלקת בלבלב וצהבת קשה בגלל טיפול לקוי בבית החולים. לאחר כשבוע של טיפול ב2 סוגי אנטיביוטיקה ומורפיום עברתי הליך של SRVG "דחפו" את האבן ושחררו את הסתימה שעלולה הייתה להסתיים במוות (כמו המקרה של הזמר אדם). רק לאחר 5 חודשים של התאוששות ביצעו אצלי ניתוח של הסרת כיס מרה והוציאו 35 אבנים.

וסוף סוף ביוני 2016 הגעתי לבית החולים סורוקה לידיו הטובות של דר' אבינוח ועברתי ניתוח מיני מעקף קיבה. החלום התגשם, ירדתי 35 קילו והיום אחרי כמעט 4 שנים אני שומרת על המשקל בהצלחה.

 

בכל שלב בו הייתי, חקרתי והבנתי מה הגורמים למצב, איך נמנעים מלהגיע למצב, איך מטפלים בשלבים השונים בצורה יעילה, אילו אמצעים עומדים לרשותי כפציינטית, איך לדבר עם הרופאים, מה מגיע לי? מי תומך בי? מי לא יתמוך ולא יועיל? מה כן לעשות ובעיקר מה לא לעשות – את כל זה אני מעמידה לרשות האנשים שבוחרים בי ללוות אותם בתהליך.

אז מה אני מציעה לך? אני החברה התומכת, היודעת, זו שמחזיקה את היד, זו שמתייעצים איתה לפני, זו שיודעת לדבר עם הרופאים ולא ניתן "למכור" אותה עם שטויות מקצועיות. זו שיודעת מה אתם עוברים עמוק בפנים ומה החוויות שאתם חווים, בבית, בעבודה, במערכות יחסים ובתהליך מתחילתו ועד סופו. אלי מתקשרים כשרוצים לחלוק את החוויות, להתייעץ מקצועית, לחלוק קשיים ולמצוא דרכים להתאושש מהם, לחלוק גם בהישגים והצלחות ולהיות מסוגלים לראות את העולם בצורה יותר מוארת וקלה.

בריאמקס נולדה כאשר אני התמודדתי עם הצורך ליטול ויטמינים ומינרלים לאחר ניתוח מיני מעקף קיבה. התחלתי לחפש בארץ מולטיויטמין שיתן לי כל מה שאני צריכה מבחינת מינונים והרכבים, אז מצאתי יצרן גדול שיש לו מולטיויטמין שמתקרב למה שאנחנו צריכים אבל גם הכדור שלו היה ענק בצורה יוצאת דופן, מוצרים אחרים גם היו גדולים וגם צריך היה לקחת אותם כמה פעמים במשך היום וגם לא הכילו כל מה שאנחנו צריכים.

ניסיתי לייבא מארצות הברית מוצרים של חברות שונות, כדורי הלעיסה היו מזעזעים מבחינת הטעם וגם אותם היה צריך לקחת מספר פעמים ביום, כדורי הבליעה היו ענקיים, האבקות היו מגעילות…. 

בנוסף גיליתי שהברזל שנכלל במולטיויטמין אינו יעיל למנותחי קיצור קיבה מכיוון שמולטיויטמין מכיל גם סידן וויטמין D – כל אלו נוגדים זה את זה ומבטלים את הספיגה המיטבית שלהם בגוף. לכן מולטיויטמין שמכיל גם ברזל וסידן אינו דווקא התוסף שמתאים לקהילה הבריאטרית. – אני הגעתי למצב של חוסר אקוטי בברזל – אנמיה ועברתי 5 סבבים של עירויי ברזל במחלקה המטולוגית בביה"ח.

היום הבנתי שברזל צריך לקחת כל אחד לפי צרכי הגוף שלו, בכמויות שהוא צריך – יש הבדל גדול בין אישה בגיל הפוריות לאישה בגיל המעבר או לגבר שמחסני הברזל שלו יציבים.

אותו דבר לגבי סידן – לכל גיל ומצב הצרכים הייחודיים לו. סידן לא נספג בגוף בנוכחות ברזל ויש לקחת אותו בנפרד.

בקיצור הבנתי שאם אני רוצה לשמור על הבריאות שלי כדאי שאתחיל לפעול בעניין באופן עצמאי.

אז חיפשתי ומצאתי מאמר מקצועי שכתב פרופסור אנדריי קידר על נושא הוויטמינים והמינרלים הנדרשים לאחר ניתוחי קיצור קיבה, פרופסור קידר הוא אחד המנתחים המובילים בארץ בתחום הבריאטריה, הוא מנהל המחלקה הכירורגית של אסותא אשדוד ובעבר של ביה"ח בלינסון. 

לשמחתי פרופסור קידר ראה והבין את הצורך ונרתם להיות המומחה המוביל של BariMax , יחד פיתחנו נוסחת מוצר אופטימלית שתענה על כל הצרכים של מנותחי קיצור קיבה עם בעיות ספיגה, נאבקנו עם משרד הבריאות והגענו למינונים מיטביים של ויטמין D ומשפחת ויטמיני B בין השאר. לאחר מכן בעזרת טכנולוגי מזון מומחים נאבקנו לצמצם את גודל הטבלייה כדי לאפשר בליעה קלה ונוחה וספיגה מיטבית. לשמחתי לאחר שנתיים של פיתוח ורישוי הגענו למוצר מוגמר איכותי ומוצלח BariMax   בריאמקס מולטיויטמין מתוגבר ב 23 סוגי ויטמינים ומינרלים. הכל מיוצר עם מחשבה על הקהילה הבריאטרית ועל צרכיה.

 

על בשרי גיליתי שהברזל כשהוא נכלל במולטיויטמין אינו יעיל למנותחי קיצור קיבה מכיוון שמולטיויטמין מכיל גם סידן וויטמין D – כל אלו נוגדים זה את ספיגתו של זה ופוגעים בספיגה המיטבית שלהם בגוף. לכן מולטיויטמין שמכיל גם ברזל וסידן אינו דווקא התוסף שמתאים לקהילה הבריאטרית. – אני הגעתי למצב של חוסר אקוטי בברזל – אנמיה ועברתי 5 סבבים של עירויי ברזל במחלקה המטולוגית בביה"ח.

היום הבנתי שברזל צריך לקחת כל אחד לפי צרכי הגוף שלו, לפי בדיקות הדם שלו, בכמויות שהוא צריך – יש הבדל גדול בין אישה בגיל הפוריות לאישה בגיל המעבר או לגבר שמחסני הברזל שלו יציבים.

אותו דבר לגבי סידן – לכל גיל ומצב הצרכים הייחודיים לו. סידן לא נספג בגוף בנוכחות ברזל ויש לקחת אותו בנפרד.

 

כל מי שרוצה לעבור ניתוח של קיצור קיבה חווה תהפוכות רגשיות, התלהבות וחששות, המשפחה לעתים לא תומכת בתהליך ומציגה פחדים וחששות שעלולים לפגוע בנחישות שלך לעבור את הניתוח. אנחנו כבני אדם מתנהלים סביב הפחדים שלנו ולעתים קרובות מצליחים לעבור מהמורות רגשיות בהצלחה אולם כאשר מדובר בניתוח החשש גדול וחוסר המידע והידע לגבי מה כולל התהליך, למה ניתן לצפות, מהם הקשיים הצפויים, כמה זמן כל שלב לוקח, מה הגיוני שיקרה, מה לא הגיוני? כל אלה מצטברים ומקשים עלינו לקבל החלטה ולהמשיך לביצוע הניתוח. 

מתוך אותה תובנה החלטתי לחיות אחרת ולעזור לכל מי שמתמודד עם המשקל, לעשות תהליך של ירודה במשקל עם תמיכה רגשית ופיזית "נכונה" שמתאימה לנו בלי ביקורת ובלי יועצים שלא חוו את החוויות שלנו ומטפלים בנו בשיטת "ניסויים בבעלי חיים".

אני כאן כדי לספק לך את כל המידע מתוך ניסיון אישי שצברתי "על הבשר", כל שאלה שתעלה אוכל לתת מענה, אוכל לתת תמיכה רגשית ואימון אישי שירגיע את הפחדים ויאפשר לך לעבור את התהליך ברוגע דבר שיביא להצלחה מלאה.

אוכל ללוות אותך בכל התהליך הפרוצדורלי, סוגי הבדיקות הנדרשות, בעלי מקצוע מתאימים לתהליך שנדרש ע"י קופות החולים. גלריית המומחים כאן באתר BariMax  עומדת לרשותך בכל שאלה מקצועית.

ניתן ליצור ערכות ליווי בהתאמה אישית – החל בפגישה אישית חד פעמית וכלה בחבילת תמיכה חודשית או שנתית. שלחו לי שאלה ואחזור אליכם באופן אישי להתאמת הליווי האישי המתאים לכם.

שאל/י את ענת שניאורסון שאלה