דר' בני מייליק

רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית (Israel Society of Plastic Surgeons)

מייסד “השירות לעיצוב הגוף והסרת עודפי עור בירידת משקל” במרכז הרפואי תל אביב – “איכילוב”. 

לד”ר מייליק הניסיון הרחב ביותר בישראל בתחום זה והוא ניתח מאות מטופלים לאחר ירידת משקל. כיום מנהל את “השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל” שבמרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב (בי”ח איכילוב), ומנתח גם באופן פרטי בבתי החולים של “אסותא”, “מרכז רפואי רמת אביב” ו”הרצליה מדיקל סנטר”.

שאלות שהופנו אל דר' בני מייליק

עודפי עור ורקמה שאינם מתכווצים הן תופעות שכיחות לאחר ירידה משמעותית במשקל, עקב ניתוח בריאטרי להצרת קיבה, דיאטה חריפה או שינוי משמעותי באורח החיים ובפעילות הספורטיבית לעיתים מותירה עודפי עור.

לא כל מי שהוריד משקלו משמעותית סובל מעודפי עור, וקשה לנבא במדויק מי עלול לסבול מעודפי עור ובאיזו מידה. לעומת זאת, ככל שכמות המשקל העודף גדולה  והאחוז שלו ביחס למשקל הגוף הסופי גבוה יותר, כך גדול הסיכוי שיסבול מעודפי עור משמעותיים המצריכים טיפול. בנוסף, אצל צעירים, נמצא כי הסיכוי לירידה דראסטית במשקל ללא בעיית עודפי עור משמעותית גדולה יותר.

עודף עור אינו רק בעיה אסטטית, אלא יכולות להיות לו השפעות בריאותיות כגון גורמים להזעת יתר, ריח גוף עז, פטרת כרונית, פצעי עור וכיבים עקשניים. הבעיות הרפואיות הנלוות לבעיית עודפי העור עלולות להתבטא בבושה ובמבוכה ממראה הגוף, ובעקבותיהן קושי ביצירת קשרים עם בני המין השני והימנעות מהגעה למצבים אינטימיים ואף לקושי ביצירת קשרים חברתיים.

לא רבים יודעים זאת, אך אנשי המקצוע מגדירים את העור כאיבר הגדול ביותר בגופנו – רקמה אחת ארוכה ועמידה שמקיפה אותנו מכפות הרגליים ועד לקצה הקרקפת. העור הוא איבר די מדהים – הוא מגן על הגוף מפני זיהומים שמאיימים לחדור אליו, תורם לוויסות חום הגוף ואף יכול לעבור שינויים קיצוניים בלי להיפגע או להיקרע.

במקרה של עלייה קיצונית במשקל או לחילופין היריון, העור יכול להימתח פי כמה וכמה ולעבור שינויים רבים כדי להתאים את עצמנו למבנה הגוף החדש. עם זאת, כמו שמותחים שקית ניילון ומשחררים, גם במקרה של העור, כאשר הוא נמתח ונמתח, לעיתים כשהוא נדרש להתכווץ בחזרה זה מקנה לו מראה מדובלל, עם עודפים שעשויים להיות לא אסתטיים.

התהליך הזה לא קורה בצורה דומה אצל כל האנשים. הוא מושפע מגורמים שונים ובהם גנטיקה, גיל ומגדר. לדוגמה, אנשים כהי עור בדרך כלל ייהנו מעור מהודק יותר שפחות נוטה להתקמט ולהותיר עודפים בעקבות שינויים במשקל. זאת מכיוון שהרכבו של עור כהה שונה מהותית מזה של עור בהיר. דוגמה נוספת להבדל כזה הוא בין גברים ונשים – לגברים בדרך כלל יש עור עבה יותר שפחות נוטה לסבול מעודפי עור – עם זאת עדיין מדובר כידוע בתופעה שגם גברים רבים סובלים ממנה.

חשוב להבין כי גם הזמן נותן את אותותיו על העור שלנו ומשפיע על המראה שלו. עם השנים, העור האנושי הופך פחות גמיש ויותר רגיש לשינויים הפנימיים והחיצוניים שמשפיעים עליו. ככל שחולף הזמן, גם השומן התת עורי נוטה לנדוד ולהצטבר באזורים לא רצויים, מה שעלול להגביר עוד יותר את הסיכוי לבעיות כמו צלוליט ועור עודף. החדשות הטובות הן שכיום קל לטפל בבעיות כאלו באמצעות ניתוח ממוקד להסרת עודפי עור, שניתן לשלב גם עם הסרה נקודתית של שומן לשיפור האסתטיקה של האזור המנותח.

מתיחת גוף תחתון הוא ניתוח המשלב בדרך כלל מספר שיטות, ובכללם הסרת עודפי עור, שאיבת שומן והידוק שרירים רפויים באזורי כגוף כמו הבטן, הישבן והירכיים.

למי הניתוח מתאים?

מתיחת פלג הגוף התחתון מיועדת לגברים ונשים המעוניינים להיפטר מעור רפוי ושרירים מדולדלים בבטן , ולעצב את פלג גופם התחתון.  ניתוח זה הינו טיפול משלים לאנשים שהורידו משקל רב, ונותרו עם עור עודף ושרירי רפויים בסיום תהליך ההרזיה.  טיפול זה אינו חלק מתהליך ההרזיה עצמו, אינו פותר בעיה של משקל עודף, ואינו מיועד לאנשים בעלי משקל עודף.

אין הגבלת גיל לביצוע מתיחת גוף תחתון, וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל. השיקול היחיד הוא השגת יעד משקל הגוף הסופי.

מתיחת גוף תחתון היא טיפול מורכב שעשוי להתבצע במסגרת ניתוח אחד, או כסדרה של מספר ניתוחים.

ניתוח לעיצוב ומתיחת ירכיים (thigh lift בלעז) הוא ניתוח שנועד להסרה של עודפי עור מיותרים מאזור הירכיים והידוק של העור הנותר. בעקבות שינויי הגיל העור מעבד מגמישותו והופך לרפוי יותר. שינויים אלו יחד עם כח הכבידה גורמים לכך שבחלק הפנימי של הירכיים נוצרים קפלי עור לא אסטטיים.

למי הניתוח מתאים?

ניתוח לעיצוב ומתיחת ירכיים (thigh lift ) מטפל בהסרת עודפי עור מיותרים מאזור הירכיים והידוק של העור הנותר. עודפי עור לא אסטטים נוצרים באיזור הירכיים כתוצאה משינויי גיל ואבדן גמישות העור וכתוצאה של תהליך הרזיה משמעותי. לעודפי העור בירכיים יש השפעות מעבר לבעיה האסטטית. קפלי העור עלולים להוות בעיה בריאות וליצור שפשופים ומקור לכאבים ודלקות עור

ניתוח למתיחת ירכיים יכול להתבצע במספר צורות, בהתאם לכמות העור העודף בירכיים:

אצל מטופלים שסובלים מעודפי העור שאינם גדולים ושמתרכזים בעיקר באזור פנים הירך יבוצע הניתוח באמצעות צלקת רוחבית באזור המפשעה בלבד.

מטופלים שסובלים מעודפי העור גדולים יותר יעברו ניתוח שבו תתוסף על הצלקת הנ"ל גם צלקת אנכית בחלקה הפנימי של הירך. שיטת ניתוח זו מאפשרת עיצוב טוב והדוק יותר של הירך לכל אורכה. אלו ניתוחים מורכבים יותר ולרוב נמשכים זמן ארוך יותר בהשוואה לסוג הראשון.

כאשר קיימים עודפי שומן גדולים במיוחד, יכול המנתח לשקול לבצע בשלב הראשון רק שאיבת שומן שתסייע בהפחתת עומס רקמת השומן מהירך ובשלב מאוחר יותר, בד"כ כעבור כחצי שנה לבצע את ניתוח מתיחת הירכיים. זאת בכדי לשפר את בטיחות הניתוח ולהפחית סיכונים וסיבוכים הכרוכים בניתוח במצבים בהם יש עודף גדול של רקמת שומן.

 

בניתוח מתיחת זרועות אנחנו מעצבים את הזרועות על ידי הסרה של  עודפי עור מדולדלים, דואגים לעיצוב מבנה הזרוע, ולצמצום עודפי שומן בזרוע ובחזה הצדדי עליון.

למי ניתוח מתיחת זרועות  מתאים?

ניתוח לעיצוב זרועות מיועד לנשים וגברים שסובלים מדלדול של הזרועות, ואינם מרגישים בנוח עם המראה שלהם בשל כך.

עודפי רקמה ועור הגורמים לדלדול של הזרועות נגרמים לעתים לאחר ירידה קיצונית במשקל, בשל השפעות הגיל, או מסיבות תורשתיות.

אין הגבלת גיל לביצוע ניתוח להרמת זרועות, וההחלטה מתבצעת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

לניתוח מתיחת זרועות שני סוגים של חתכים, כאשר סוג החתך יקבע בהתאם למצבו של כל מטופל, ולמידת העיצוב שמעוניינים להשיג בזרוע.

במצבים בהם כמות עודפי הרקמה אינה גדולה במיוחד או במצבים בהם העודפים מרוכזים בעיקר בחלק הזרוע הקרוב לבית השחי , עיצוב הזרועות אפשרי באמצעות שילוב של שאיבת שומן מהזרוע וסילוק עודפי העור באמצעות צלקת הממוקמת בתוך בית השחי.

כאשר כמות עודפי העור גדולה יותר, הטיפול בעודפי הרקמה מבוצע באמצעות צלקת הנמשכת לאורך החלק הפנימי של הזרוע ובמידת הצורך נמשכת לצידי החזה העליון. גם בשיטה זו ייתכן שילוב של שאיבת שומן לעיצוב היקפי של הזרוע וצידי החזה.

למי הניתוח מתאים?

מתיחת פלג גוף עליון מיועדת לגברים ונשים המעוניינים להיפטר מעור רפוי ושרירים מדולדלים, ולעצב את פלג גופם העליון. זהו טיפול המשלב בדרך כלל מספר שיטות, ובכלל זה הסרת עודפי עור ושאיבת שומן באזורי הזרועות והחזה, הבטן העליונה והגב, .

מתיחת גוף עליון היא טיפול משלים לאנשים שהשילו משקל רב, ונותרו עם עור עודף ורקמת שומן בסיום תהליך ההרזיה. הטיפול אינו פותר בעיה של משקל עודף, ואינו מיועד לאנשים בעלי משקל עודף.

אין הגבלת גיל לביצוע מתיחת גוף עליון, וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל. השיקול היחיד הוא השגת יעד משקל הגוף הסופי.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

מתיחת גוף עליון היא טיפול מורכב. הטיפול עשוי להתבצע במסגרת ניתוח אחד, או כסדרה של מספר ניתוחים.

על מנת שהפעולה תצלח, יש לוודא כי המטופל נמצא במצב תזונתי טוב, וכי אינו סובל מחסרים תזונתיים כגון חוסר בברזל, חלבון, או ויטמינים אחרים, עקב הירידה המשמעותית במשקל. כמו כן, יש לברר כי המטופל אינו סובל ממחלות כרוניות שאינן מאוזנות כדוגמת סכרת או יתר לחץ דם.

למי הניתוח מתאים?

עם הגיל, ההריונות, ההנקה, הגרוויטציה, המחזורים החודשיים והשינויים במשקל, מבנה רקמת השד משתנה, גמישות העור פוחתת והם מאבדים מצורתם ומנפחם ומתקבל מראה חזה נפול.

מצב זה מביא לפגיעה בתדמית הגוף הנשי ונמצא בסתירה עם התחושה הפנימית של האישה המרגישה שלמה ונשית ומבקשת גם להיראות כך.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ישנן כמה טכניקות ניתוחיות להרמת השדיים:

בנשים עם צניחת חזה קלה, ניתן לבצע הרמה באמצעות הגדלת השד עם שתלי סיליקון המוחדרים דרך חתך קטן וסמוי בקפל התת שדי.

ברוב המקרים, כאשר צניחת השד משמעותית יותר, ניתן לבצע את העיצוב והרמת השד באמצעות צלקת הקפית סביב העטרה של הפטמה ובחלק מהמקרים בתוספת צלקת אנכית מגבולה התחתון של העטרה ועד לקפל התת שדי.

כאשר השד התרוקן ועיצובו באמצעות הרמה בלבד לא יספיק, ניתן לשקול לבצע גם הגדלה של השדיים באמצעות משתלי סיליקון המוחדרים במהלך ניתוח הרמת השדיים.טכניקת הניתוח נבחרת בהתאם למבנה השד, דרגת צניחת השד ושאיפת המטופלת.

ניתוח הסרת עודפי עור, כמו כל הליך כירורגי, טומן בחובו גם סיכונים מסוימים שחשוב להכיר. לפני הכניסה לניתוח, יש להקשיב היטב לדבריו על המנתח ולהבין ממנו בדיוק מהם כל הסיכונים האפשריים והסבירות להופעתן. הסיכונים האלו יכולים לכלול אחד או יותר מהבאים:

זיהום – בכל הליך שמערב סכין מנתחים קיים סיכון כלשהו לזיהום – כלומר חדירה של חיידקים אל תוך העור. כדי להימנע מכך נעשה שימוש באנטיביוטיקה במהלך הניתוח וכן בימים שאחריו. ההחלטה על מינון התרופה תינתן על ידי הרופא המטפל.

דימום לא רצוי – לעיתים החיתוך של העור עלול להביא לפגיעה בכלי דם סמוכים או לדימום לא צפוי כתוצאה מעור רגיש במיוחד או מנטייה מוגברת לדימום. במקרה כזה ניתן להשתמש בחבישות ובעזרים נוספים על מנת להפסיק את הדימום ובמקרים קיצוניים אף יהיה צורך בעירוי דם – אם כי חשוב לזכור כי מדובר בתופעה נדירה יחסית בניתוחים מהסוג הזה.

שטפי דם – זוהי תופעה שבהחלט עלולה להתרחש בניתוחים מהסוג הזה, אך שטפי הדם צפויים לחלוף כעבור ימים או שבועות בודדים. אחרי הניתוח עלולות להופיע גם בצקות בעור, שגם הן צפויות לחלוף תוך זמן קצר בלי להותיר סימן.

צלקות – במצבים מסוימים, אחרי הניתוח עלולה להישאר צלקת לא אסתטית שעלולה גם להכאיב. כדי להימנע מכך חשוב כי המנתח יבצע תפירה מדויקת בכמה שכבות של העור אחרי הניתוח בצורה שמפחיתה את הסיכון לצלקות.

ירידה בתחושה באזור הניתוח – הסרה של חלקים מהעור לעיתים עלולה להביא גם לפגיעה בעצבים הרגישים באזור הזה, מה שעלול להביא לאובדן התחושה או לירידה ברגישות למגע באזור המטופל. חשוב להרגיע ולהדגיש שמדובר בשינוי זמני בלבד והמצב צפוי לחזור לקדמותו לאחר כמה חודשים. רק במקרים קיצוניים ונדירים התחושה אינה חוזרת לאזור המנותח.

שאל/י את דר' בני מייליק שאלה